Základný hodinársky slovník

AUTOMATIC – mechanický strojček s automatickým náťahom

ALARM – budík

ANALÓGOVÉ HODINKY – ručičkové hodinky, ktoré zobrazujú čas pomocou ručičiek

ANA-DIGI – sú hodinky ktoré majú kombinované zobrazenie času analóg a digitál.

ANTIREFLEXNÉ SKLÍČKO – špeciálna vrtsva na sklíčku hodiniek zabraňujúca odrazom svetla

ATM (atmosféra) – jednotka tlaku pre štandardný atmosferický tlak na hladine mora, jednou atmosférou je tlak 1kg/cm2 a odpovedá hĺbke 10m. Jednotka sa používa pri uvedení vodotesnosti hodiniek.

BAR – jednotka merania týkajúceho sa tlaku, ktorý hodinky vydržia. Jeden bar je rovnaký ako atmosferický tlak. Jednotku BAR nájdeme pri označení vodotesnosti hodiniek.

BARETA – je oceľová oska ktorou sa prichytáva remienok, alebo náramok k puzdru hodiniek

BICOLOR – farebná úprava povrchu hodiniek (púzdra, náramku) v dvoch farbách. Najbežnejšia kombinácia je oceľová v kombinácii so zlatou, alebo medenou.

ČÍSELNÍK – nachádza sa pod sklíčkom hodiniek, najčastejšie je kruhového tvaru, pri analógových hodinkách sa na ňom nachádzajú ručičky, prípadne indexy. Významne dotvára charakter hodiniek, líši sa použitými materiálmi, zdobením a tvarom. Pri digitálnych hodinkách používame výraz DISPLEJ.

DIGITÁLNE HODINKY – sú elektronické hodinky poháňané batériou, ktoré čas zobrazujú pomocou digitálneho displeja.

KORUNKA – je súčiastka typická pre ručičkové hodinky, najčastejšie je umiestnená v pravo na pozícii č.3 a slúži k nastavovaniu času, prípadne dátumu. Väčšina hodiniek sa pri povytiahnutí korunky zastaví.

MINERÁLNE SKLÍČKO – najbežnejšie používaný typ sklíčka na hodinkách, minerálne sklíčka sú viac náchylné k poškriabaniu.

IP povrchová úprava – Ion Plating  z metódy PVD, iontové častice daného materiálu napr.zlata, titánu, sú doslova vstrelované vysokou rýchlosťou do povlakového povrchu, napríklad ocele.

HRIADEĽ – podlhovastá rotačná časť na hodinárskych strojčekoch, najčastejšie sa stretávame s týmto výrazom v súvislosti hriadeľa korunky, pomocou ktorej sa napravuje čas.

CHRONOGRAF – (stopky), funkcia umožňujúca merať časové úseky, k spusteniu a zastaveniu stopiek slúži špeciálne tlačítko.

ECO DRIVE – použitie svetelnej energie na poháňanie strojčeka – Citizen

GMT – zobrazenie druhého času

HESALIT – tvrdený plast na hodinková sklíčka

INDEXY – označenie časových úsekov

KINETIC – strojček je poháňaný pohybovou energiou, prevedenú na elektrickú

QUARTZ – označenie elektronických hodiniek, poháňaných elektrickou energiou z batérie, alebo jej premenou zo svetla alebo pohybu

ZAFÍROVÉ SKLÍČKO – umelo vyrobený zafír na výrobu sklíčok, zafírové sklíčka sú odolnejšie voči nárazom, zabraňuje tvorbe odleskov.

STAINLESS STEEL – korózii vzdorná oceľ

SKELETON – vyrezané hodinky celkovo odkrývajúci strojček

RÁDIOM RIADENÉ HODINKY (Radio Controlled, RC) – hodinky prijímajú signál z rádiových staníc, z vysielačov. Synchronizácia prebieha automaticky (najčastejšie medzi 02:00-03:00)

TESNENIE – zaisťuje vodotesnosť hodiniek, najčastejšie je na troch miestach, ktoré sú najrizikovejšie a to medzi korunkou a krčkom púzdra, medzi viečkom a púzdrom, prípadne medzi tlačítkami a krčkom púzdra. Tesnenie je ideálne meniť aspoň 1x za 3-4 roky, nakoľko guma má tendenciu tvrdnúť, následne popraskať, čím môže prísť k porušeniu vodotesnosti hodiniek.

VODOTESNOSŤ HODINIEK – vodotesnosť nám napovedá akým stupňom ochrany proti vniknutiu vody hodinky disponujú. Uvádza sa najčastejšie v metroch M, v baroch BAR, alebo v atmosférach ATM. Hodnoty sú merané v ideálnych laboratórnych podmienkach , nejedná sa o reálnu hĺbku.

Nejčastejšie rozlišujeme:

VLHKOTESNÉ – hodinky zvládnu iba bežnú vlhkosť vo vzduchu
3 ATM (30 M) – hodinky vydržia bežné umývanie rúk, mrholenie, nie sú určené používať do vody
5 ATM (50 M) – hodinky zvládnu aj bežnú sprchu, nedoporučuje sa s nimi kúpať, plávať
10 ATM (100 M) – hodinky sú určené na plávanie, prípadne šnorchlovanie
20 ATM (200 M) – hodinky sú prispôsobené na rekreačné potápanie (cca do 40 metrov reálnej hĺbky)

 

 

 

 

Komentáre sú vypnuté.