Ako sa správne starať o svoje šperky a hodinky?

Ženy a šperky patria odjakživa k sebe. Ku šperkom sa viažu naše spomienky a výnimočné situácie, preto si každý šperk zaslúži adekvátnu starostlivosť. Šperky uchovávajte na suchom mieste bez priameho slnečného žiarenia v šperkovnici.

Šperky, aj keď sú vyrobené z kovov, ktoré sa vyznačujú  svojou odolnosťou, nie sú 100%-ne nezničiteľné a nemenné a žiadny šperk nevydrží v top stave pri dennom nosení niekoľko rokov. Aj keď sa výrobcovia šperkov snažia a už pri výrobe šperkov do zliatiny kovu pridávajú rôzne prímesi a robia rôzne povrchové úpravy, aby nám šperky vydržali čo najdlhšie. Vo väčšine prípadov ani to nezabráni, aby sa šperk nepoškriabal alebo nezmenil svoju farbu.

značky Primossa

Čo šperkom neprospieva?

  1. kozmetické prípravky –  lak na vlasy, krém, parfém, preto si šperky dajte na seba ako posledné
  2. prašné prostredie
  3. čistiace prostriedky, agresívne chemikálie a prostriedky na báze chlóru
  4. šport – môže dôjsť k deformácii šperku, roztrhnutiu retiazky, strate náušníc
  5. pot – pri výrazne agresívnym pote, môže šperk reagovať zoxidovanim povrchovej úpravy.
  6. termálna voda a more

Pokiaľ nosíte šperky denne, doporučujeme ich priebežne čistiť, inak sa môže znížiť ich kvalita. Raz ročne by ste ich mali zveriť zlatníkovi, ktorý Vám ich vyčistí, vyleští drobné škrabance. Vaše šperky aj po rokoch budú mať svoj očarujúci dokonalý lesk.

Čistenie šperkov 

Šperky s povrchovou úpravou, a teda rhódiované alebo pozlátené, môžete preleštiť mikrovláknovou handričkou na optiku alebo jemnou bavlnenou handričkou. Na povrchovo upravené šperky nepoužívajte roztoky na striebro, ktoré by mohli poškodiť ich povrchovú úpravu. Nerhódiované strieborné a zlaté šperky môžete čistiť v roztokoch, alebo preleštiť špeciálnou napustenou handričkou na čistenie šperkov.

Niekoľko tipov na domácu údržbu šperkov:

  • Prostriedok na umývanie riadu a voda

Na čistenie zlatých a strieborných šperkov vám bude stačiť voda, prostriedok na riad a jemná zubná kefka. Z vlažnej vody a prostriedku na riad si pripravíte kúpeľ, v ktorom necháte šperk chvíľu odležať a potom jemne vyčistite kefkou. Takto môžte čistiť aj šperky s diamantom.

Perly a drahokamy sú veľmi citlivé na všetky chemikálie, kozmetické prípravky a parfémy. Perly a drahokamy doporučujeme čistiť jedine jemnou navlhčenou handričkou, alebo u odborníka.

  • Prášok na pečenie a alobal

Nekovovú misku vyloženú alobalom naplňte vodou ohriatou na asi 80 °C, ktorú zmiešajte s polievkovou lyžicou prášku na pečenie alebo jedlou sódou. Do roztoku vložte zašlý šperk, ktorý pravidelne obracajte. Po 2 minútach ho opäť vymyte, opláchnite pod studenou vodou a do sucha vysušte mäkkou handričkou. Počas kúpeľa prebehne chemická reakcia, ktorá skorodovanú vrstvu odstráni. Čistenie strieborných šperkov sódou alebo kypriacim práškom a alobalom pokladáme za najefektívnejšie. Klenot sa opäť rozžiari, a to pomocou vecí, ktoré máte bežne doma a ktoré sú za pár drobných.

  • Soľ a alobal

Do nekovovej misky nalejte za šálku vriacej vody a rozmiešajte v nej lyžicu kuchynskej soli. Do roztoku vložte hliníkovú fóliu (alobal) a na pár sekúnd ponorte strieborný klenot. Keď ho vyberiete, osušte ho handričkou. Tento spôsob čistenia šperkov osloví predovšetkým praktické ženy. Hoci používate tie najobyčajnejšie prostriedky, výsledok vás príjemne prekvapí. Na druhej strane si dajte pozor, elektrochemická reakcia totiž neprospieva drahým kameňom, zirkónom a perlám.

  • Citrón a soľ

Do nádoby s horúcou vodou vyžmýkajte citrón a prisypte tri polievkové lyžice kuchynskej soli. Následne do kúpeľa vložte klenot, ktorý by nemali zdobiť drahokamy a perly. Po piatich minútach ho vymyte a vysušte mäkkou handričkou.

Šperky môžete čistiť aj prípravkami, ktoré sa dajú zakúpiť v drogérii – čistiace kúpele a handričky. Pred použitím si pozorne prečítajte návod, či je daný prostriedok vhodný na váš šperk. Handričky nie sú vhodné na rhódiované šperky (biele zlato, rhódiované striebro), takáto úprava sa môže veľmi ľahko narušiť a šperk stráca svoju farbu a lesk. Rhódiová vrstva sa dá na šperku opäť obnoviť u zlatníka (ak takúto službu poskytuje).

Rhódiovanie – je povrchová úprava šperkov, takzvané pokovovanie ktorá pomáha ich odolnosti a životnosti. Zvyšuje lesk a bráni oxidácii (černaniu) striebra. Strieborné šperky sú potom na nerozoznanie od šperkov z bieleho zlata, nakoľko aj na biele zlato sa nanáša rhódiova vrstva. Rhódiovanie spočíva v nanesení jemnej vrstvy rhódia na povrch šperku. Rhódiová vrstva je veľmi tenká, to znamená, že pri nevhodnom zaobchádzaní so šperkom sa môže po nejakom čase odrieť a zošúchať. Rhodiovanie je antioxidačná povrchová úprava – pôsobením vzduchu totiž striebro černá a stráca svoj lesk. Rhódhiová vrstva sa dá obnoviť.

Čistenie hodiniek 

Hodinky stačí prečistiť jemnou handričkou z vnútornej strany náramku, aby sa na náramku nezachytávali nečistoty a nevytváral sa povlak z potu, prachu, odumretej kože, mydla a krému na ruky.

Ak však chcete dôkladne vyčistiť kovový náramok na hodinkách, je nutné ho oddeliť od púzdra hodiniek.

Do misky si urobte kúpeľ z teplej vody a z prostriedka na riad, do ktorého náramok ponoríte. Náramok v ňom necháte odležať a následne jemnou kefkou vyčistíte záhyby na náramku a vysušíte jemnou handričkou. Raz za dva roky odporúčame náramok dať vyčistiť v ultrazvuku hodinárovi, ktorý takú službu poskytuje.

Hovorí sa, že prach je nepriateľom hodinárov, preto Vám  odporúčame urobiť raz za päť rokov generálny servis hodiniek, kde Vám hodinár vyčistí a premaže aj strojček hodiniek.

 

 

Komentáre sú vypnuté.